Asgari ücretli EYT’li ne kadar emekli maaşı alacak? Çalışan EYT’lilerin hakları neler?

Kısa Sözler

Örnek Resim

Asgari ücretli EYT’li ne kadar emekli maaşı alacak? Çalışan EYT’lilerin hakları neler?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili resmi açıklamaları yaptı. Bu açıklama sonrasında pek çok detay merak edildi.

Asgari ücretli EYT’linin maaşı ne kadar olacak? İşte çalışan EYT’lilerin hakları…

 

Uzun zamandır beklenen EYT konusu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında netlik kazandı. Söz konusu açıklamanın ardından EYT'den yararlanabilecek vatandaşlar konuyla ilgili detayların araştırmasına başladı. Özellikle çalışan EYT'liler ne kadar maaş alacağını, haklarının neler olduğunu öğrenmek istiyor.

ASGARİ ÜCRETLİ EYT’LİNİN MAAŞI NE KADAR OLACAK?

EYT yasası çıkıp emekli olarak aynı işyerinde çalışmaya devam eden asgari ücretlilerin net maaşı ise 9 bin 145 lira olacak. EYT’liler; 2023’te hem aylık emekli maaşı kazanmaya hak kazanacak, hem işyerinden kıdem tazminatı almaya hak kazanacak hem de eğer çalışmaya devam ederlerse emekli olmayan (aynı brüt ücrete sahip) diğer çalışanlara göre daha fazla net maaş alacaklar. EYT’liler ayrıca emekli-yaşlılık aylığı ve kıdem tazminatı da alacak. Böylece emeklilikten sonra aynı işyerinde çalışmaya devam edenler 3 önemli avantaj elde edecek.


ÇALIŞAN EYT’LİLERİN HAKLARI

Yaşlılık-emeklilik maaşı bağlanması için çalışanın öncelikle işinden ayrılması gerekiyor. EYT’li çalışanlar yasa çıkıp emeklilik için işyerlerine dilekçe verdiklerinde kıdem tazminatını da hak eder. Kıdem tazminatını işverenler tek seferde ödemek zorundalar. Ancak işçi ve işverenin karşılıklı rızası ile kıdem tazminatı taksitle ödenebilir.

Emeklilikten sonra aynı işyerinde çalışmaya (işverenin de talebiyle) devam edecek EYT’liler üç avantajdan aynı anda yararlanabilecekler:

1- Tekrar işe başladıklarında işyerlerinden çalışma karşılığı aylık ücret alacaklar.

2- Devletten emekli-yaşlılık aylığı alacaklar.

3- Geçmiş çalışmalarının karşılığı toplu ödeme-kıdem tazminatı almış olacaklar.

 

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorum

https://www.edaktilo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!
internetekoy
Doktor İstiyorum
Emlak.Video
Meşhur Sipariş